Snooker World Championship 2017 – Live TV Coverage on BBC, Eurosport

HomeSports CoverageSnooker World Championship 2017 – Live TV Coverage on BBC, Eurosport
Snooker on the BBC and Eurosport

The 2017 World Snooker Championship will take place at the Crucible Theatre in Sheffield from Saturday 15th April to Monday 1 May 2017.

The BBC and British Eurosport will have live coverage of every session, including the semi-finals and the final over the May Day bank holiday.

Last year’s title went to Englishman Mark Selby – the current world number one – after a thrilling 18-14 victory against Ding Junhui.

‘The Jester from Leicester’ returns to Sheffield’s Crucible Theatre to defend his crown against the best players in the world, including Ronnie O’Sullivan, Shaun Murphy and Neil Robertson.

BBC

The BBC’s coverage will be fronted by Hazel Irvine and Jason Mohammad.

The commentary team includes Stephen Hendry, Dennis Taylor and Peter Ebdon.

Eurosport

Colin Murray will present Eurosport’s live studio coverage of the World Championship from the Crucible Theatre with analysis from Eurosport ambassador Ronnie O’Sullivan, Jimmy White and Neal Foulds.

Eurosport’s commentary team will feature 1986 world champion Joe Johnson and former world number six Mike Hallett.

Schedule

First Round (best of 19 frames)

Saturday 15 April

10:00

Mark Selby (Eng) v Fergal O’Brien (Ire)

Anthony McGill (Sco) v Stephen Maguire (Sco)

14:30

Ronnie O’Sullivan (Eng) v Gary Wilson (Ire)

Kyren Wilson (Eng) v David Grace (Eng)

19:00

Mark Selby (Eng) v Fergal O’Brien (Ire)

Anthony McGill (Sco) v Stephen Maguire (Sco)

Sunday 16 April

10:00

Shaun Murphy (Eng) v Yan Bingtao (Chn)

Kyren Wilson (Eng) v David Grace (Eng)

14:30

Ronnie O’Sullivan (Eng) v Gary Wilson (Ire)

Stuart Bingham (Eng) v Peter Ebdon (Eng)

19:00

Marco Fu (HK) v Luca Brecel (Bel)

Mark Allen (NI) v Jimmy Robertson (Eng)

Monday 17 April

10:00

Ding Junhui (Chn) v Zhou Yuelong

Stuart Bingham (Eng) v Peter Ebdon (Eng)

14:30

Shaun Murphy (Eng) v Yan Bingtao (Chn)

John Higgins (Sco) v Martin Gould (Eng)

19:00

Marco Fu (HK) v Luca Brecel (Bel)

Mark Allen (NI) v Jimmy Robertson (Eng)

Tuesday 18 April

10:00

Liang Wenbo (Chn) v Stuart Carrington (Eng)

John Higgins (Sco) v Martin Gould (Eng)

14:30

Ding Junhui (Chn) v Zhou Yuelong

Judd Trump (Eng) v Rory McLeod (Eng)

19:00

Liang Wenbo (Chn) v Stuart Carrington (Eng)

Allister Carter (Eng) v Graeme Dott (Sco)

Wednesday 19 April

10:00

Ryan Day (Wal) v Xiao Guodong (Chn)

Judd Trump (Eng) v Rory McLeod (Eng)

14:30

Neil Robertson (Aus) v Noppon Saengkham (Tha)

Allister Carter (Eng) v Graeme Dott (Sco)

19:00

Ryan Day (Wal) v Xiao Guodong (Chn)

Barry Hawkins (Eng) v Tom Ford (Eng)

Thursday 20 April

13:00

Neil Robertson (Aus) v Noppon Saengkham (Tha)

Second Round (best of 25 frames)

Bingham/Ebdon v K Wilson/Grace

19:00

Barry Hawkins (Eng) v Tom Ford (Eng)

Second Round (best of 25 frames)

Murphy/Yan v O’Sullivan/G Wilson

Second Round (best of 25 frames)

Friday 21 April

10:00

Liang/Carrington v Ding/Zhou

Bingham/Ebdon v K Wilson/Grace

14:30

Murphy/Yan v O’Sullivan/G Wilson

Allen/J Robertson v Higgins/Gould

19:00

Liang/Carrington v Ding/Zhou

Bingham/Ebdon v K Wilson/Grace

Saturday 22 April

10:00

Murphy/Yan v O’Sullivan/G Wilson

Allen/J Robertson v Higgins/Gould

14:30

Liang/Carrington v Ding/Zhou

McGill/Maguire v Trump/McLeod

19:00

Allen/J Robertson v Higgins/Gould

Selby/O’Brien v Day/Xiao

Sunday 23 April

10:00

Robertson/Saengkham v Fu/Brecel

Hawkins/Ford v Carter/Dott

14:30

Selby/O’Brien v Day/Xiao

McGill/Maguire v Trump/McLeod

19:00

Robertson/Saengkham v Fu/Brecel

McGill/Maguire v Trump/McLeod

Monday 24 April

13:00

Selby/O’Brien v Day/Xiao

McGill/Maguire v Trump/McLeod

19:00

Selby/O’Brien v Day/Xiao

McGill/Maguire v Trump/McLeod

Quarter-Finals (best of 25 frames)

Tuesday April 25

10:00 & 19:00

QF2

QF3

14:30

QF1

QF4

Wednesday April 26

10:00

QF1

QF3*

14:30

QF2*

QF4

19:00

QF1*

QF4*

Semi-Finals (best of 33 frames)

Thursday 27 April

13:00

SF1

19:00

SF2

Friday 28 April

10:00 & 19:00

SF1

14:30

SF2

Saturday 29 April

10:00 & 19:00

SF2

14:30

SF1

Friday 28 April

10:00 & 19:00

SF1

14:30

SF2

Saturday 29 April

10:00 & 19:00

SF2

14:30

SF1

Final (best of 35 frames)

Sunday 30 April

14:00 & 19:00

Sunday 1 May

14:00 & 19:00

Posted on Friday 14 April 2017
Great North Run 2018

The BBC will broadcast live coverage of the Great North Run in Newcastle this Sunday. This will be the 40th edition of the famous half marathon and will take place on a redesigned route, starting and ending in Newcastle. This… Read more

Sky Sports Promo 2013 - Andy Murray US Open Tennis (18)

British teenager Emma Raducanu’s history-making US Open final against Leylah Fernandez will take place this Saturday. The match, which is due to start at 9.00pm, will be live on Channel 4. 18-year-old Raducanu extended her dream run in New York… Read more

sky-sports-solheim-cup-2011-34477

The 2021 Solheim Cup takes place this weekend – September 4-6 – at the Inverness Club in Toledo, Ohio. The tournament is a biennial team competition between the top women professional golfers from Europe and the United States. It is… Read more